Tehran International Silent Film Festival Announces Winners

The winners of the first Tehran International Silent Film Festival were announced on Monday May 9.

The Tehran International Silent Film Festival was held from April 30 to May 5 in two sections: National Cinema and International Cinema. The films were presented in competition and out of competition (for the national section) categories, in four formats: Fiction, Documentary, Animation, and Experimental.

The winners and nominees from the first edition of the festival were as follows.

 

The nominees for Best Editing were:

‘Walk in Frames’ by Harold Charre, France

‘Duellum’ by Tucker Davila Wood, Spain

And the winner was: ‘Walk in Frames’

 

The nominees for Best Cinematography were:

‘All There is’ by Jeroen Mourmans, Netherlands

‘Lost Village’ by George Todria, Spain

And the winner was: ‘Lost Village’

 

The nominees for Best Animation were:

‘Birdy Wouaf Wouaf’ by Ayce Kartal, Turkey

‘Electrofly’ by Natalia C. A. Freitas, Germany

‘Gans’ by Guy Shahaf, Netherlands

‘Blood Money’ by Emily Knight, UK

‘Autumn Leaves’ by Carlos De Carvalho and Aude Danset, France

‘One Day in July’ by Hermes Mangialardo, Italy

And the winners were: ‘Gans’, ‘Blood Money’ (tie)

 

The nominees for Best Documentary were:

‘To Be Born’ by Ruben Salazar, Spain

‘Touch of Freedom’ by Sardar Arshad Khan, Poland

‘This is Joe’ by Francis Diaz Fontan, Spain

‘The Breath of Thundra’ by Mikhail Gorobchuk, Russian Federation

And the winners were: ‘This is Joe’, ‘To Be Born’ (tie)

 

The nominees for Best Fiction were:

‘5:55’ by Tiara Kristiningtyas, Indonesia

‘Puzzle’ by Remy Rondeau, France

‘My Awesome Sonorous Life’ by Giordano Torreggiani, Italy

‘Interval’ by Nico van den Brink, Netherlands

‘Duellum’ by Tucker Davila Wood, Spain

‘Lost Village’ by George Todria, Spain

And the winner was: ‘5:55’

 

The nominees for Best Experimental Film were:

‘Focus on Infinity’ by Mathilde Lavenne, France

‘Walk in Frames’ by Harold Charre, France

‘The Loops of Emptiness’ by Gabrielė Labanauskaitė and Adomas Jablonskis, Lithuania

‘Chamber Music’ (audiovisual building sound portrait of the Robert Schumann School of Music in Düsseldorf) by Katharina Blanken, Germany

‘Displacement’ by Manuel Alvarez Diestro, UK

And the winner was: ‘Chamber Music’ (audiovisual building sound portrait of the Robert Schumann School of Music in Düsseldorf)

 

The Special Jury Prize went to ‘Autumn Leaves’ by Carlos De Carvalho & Aude Danset, France.

The Special Secretary Prize went to ‘Focus on Infinity’ by Mathilde Lavenne, France, and the Audience Prize jointly went to ‘Toxic Tales’ by Denis Chapon, Bolivia and ‘Dinner For Few’ by Nassos Vakalis, Greece.

LEAVE A REPLY


*